Čtvrté ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji je v malochovu v Dobré

V Dobré na Frýdecko-Místecku je čtvrté ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji. Opět se jedná o malochov. Ještě dnes bude vymezeno ochranné a dozorové pásmo, uvedl ředitel Krajské veterinární správy Severin Kaděrka.

Ve čtvrtek ve večerních hodinách dostala veterinární správa potvrzený pozitivní nález u drobnochovatele. Byl tam úhyn čtyř slepic. V chovu jsou také kachny a husy, celkem zhruba 20 kusů, řekl Kaděrka. Podle něj budou zvířata dnes zlikvidována.

Po jednání s úřady bude ještě odpoledne v okruhu ohniska stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V ochranném pásmu je nutné sečíst ptáky v malochovech i komerčních chovech. Obce rovněž musí zajistit likvidaci uhynulé drůbeže a uhynulých volně žijících ptáků. Obce v dozorovém pásmu musí mít k dispozici soupis pouze komerčních chovatelů drůbeže.

První ohnisko se v kraji objevilo na konci ledna, a to v Ostravě-Svinově. Následovala ohniska v Orlové a Doubravě na Karvinsku. V případě Svinova už mimořádná veterinární opatření skončila, v krátké době budou podle Kaděrky ukončena i u ohniska v Orlové a na konci března by mohla skončit v Doubravě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *