Cukrovary vloni snížily výrobu cukru téměř o čtvrtinu

Cukrovary v ČR v cukrovarnické kampani, která skončila letos v lednu, snížily meziročně výrobu cukru skoro o čtvrtinu na 451 877 tun. Pokles způsobilo sucho i zmenšující se výměra, na níž se pěstuje cukrová řepa. Výroba se snížila přes rekordní cukernatost bulev řepy. Píše to ministerstvo zemědělství v situační a výhledové zprávě o cukru a cukrové řepě. O rok dřív bylo cukru vyrobeno nejvíc od vstupu ČR do Evropské unie.

Cukrové řepy bylo na výrobu cukru zpracováno 2,74 milionu tun z plochy 44 925 ha. Průměrný hektarový výnos činil 60,94 tuny z hektaru jako odraz katastrofálního sucha v loňském roce, napsalo ministerstvo.

Loni se plochy cukrové řepy, ze které se nevyrábí jenom cukr, ale také například biopaliva nebo líh, poprvé od roku 2008 zmenšily. Řepa byla pěstovaná na 57 212 ha. Letos by se měly podle ministerstva plochy znovu zvýšit, oseto by mělo být skoro 61 000 ha. Více než čtvrtina řepy roste ve Středočeském kraji, dále v Olomouckém, v Královéhradeckém a v Moravskoslezském kraji.

Výroba melasy vlivem sucha zaznamenala další pokles na minimum, tentokrát 54 800 tun, doplnilo ministerstvo. Melasu tak české podniky nadále nakupují mimo ČR.

V ČR je sedm cukrovarů, z toho dva v Čechách, zbytek na Moravě. Čtyři z nich vlastní dva podniky s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu. V příštím roce skončí evropské kvóty na výrobu cukru, v souvislosti s tím Zemědělský svaz ČR již vyjádřil obavy z odchodu některých výrobců z ČR.

Ministerstvo se snaží podporovat zvětšování ploch cukrové řepy. Na konci loňského roku například zařadilo řepu mezi citlivé komodity, na které lze čerpat vyšší dotace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *