Další ohnisko ptačí chřipky u nás se objevilo na Olomoucku

Státní veterinární správa zřídila ochranné i dozorové pásmo v okolí Lověšic na Přerovsku, kde se v sobotu potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Veterináři tam proto už v sobotu utratili stovky kusů drůbeže. Lověšice jsou devátým ohniskem ptačí chřipky v republice. Veterináři také odeslali na rozbor další vzorky z uhynulých ptáků, a to z Jesenicka a Prostějovska.

Pracovníci veterinární správy utratili v sobotu v Lověšicích 433 slepic a 14 kachen, více než 60 slepic mezitím už uhynulo. Chovatel v Lověšicích oznámil v pátek postupné uhynutí drůbeže během dvou dnů. Vyšetření pak potvrdilo subtyp nemoci H5. Veterináři ihned začali chystat vybíjení chovu. Asistovali jim při tom hasiči. V Olomouci již dříve zjistili veterináři ptačí chřipku u uhynulé volně žijící labutě. Pokud jde ale o volně žijící ptactvo, ohnisko ani dozorové zóny se nevyhlašují.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down