Další šíření ptačí chřipky

Od začátku listopadu se vyskytl chřipkový kmen v Nizozemsku, Německu a Spojeném království a byl potvrzen také u volně žijících ptáků. Poslední případy tento týden potvrdila Itálie i Německo. Italské úřady informovaly 15. prosince o výskytu ohniska vysoce patogenní aviární influenzy (AI) subtypu H5N8 v chovu krůt v obci Porto Viro, provincii Rovigo poblíž Benátek. Dne 16. prosince potvrdily německé úřady druhé ohnisko stejného subtypu v chovu krůt v obci Barßel, okres Cloppenburg v Dolním Sasku. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Pejchal.

Přestože jsou prokázaným zdrojem viru volně žijící migrující ptáci, nákaza se objevila především v uzavřených chovech. To znamená, že k vlastnímu zanesení infekce do chovu dochází nepřímým kontaktem prostřednictvím kontaminovaného krmiva, pomůcek, nekontrolovatelným pohybem techniky a osob. "Je zřejmé, že virus cirkuluje v populaci evropských volně žijících ptáků, a proto existuje riziko přenosu viru do našich chovů drůbeže," sdělil Pejchal. Virus ptačí chřipky, který se nyní vyskytuje v Evropě, způsobuje nespecifické klinické příznaky. To znamená, že v infikovaných chovech se neprojevuje výrazné hynutí drůbeže. Další příznaky jako snížení snášky a příjmu krmiva mohou být nevýrazné a jsou snadno zaměnitelné za jiné nákazy. Proto je důležité, aby  každou podezřelou změnu v chovech drůbeže, zejména pokles příjmu potravy a vody, pokles  produkce vajec a především zvýšený úhyn, hlásili chovatelé místně příslušné krajské veterinární správě. Stejně tak je důležité hlásit zvýšené úhyny volně žijících ptáků.

Státní veterinární správa v této souvislosti znovu upozorňuje chovatele drůbeže, ale také drobnochovatele drůbeže a chovatele zájmových ptáků (papoušků), aby důsledně dodržovali preventivní opatření. Hlavní zásadou je bránit chovy před kontaktem s volně žijícími, zejména migrujícími ptáky a podávat krmení i vodu na chráněných místech. Další preventivní opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivaci dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu, a podobně, doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down