Děti nebudou mít o neochucené mléčné výrobky zájem, i když budou zdarma

Děti nebudou neochucené mléčné produkty, i když budou zdarma, jíst, uvedl programový ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. Předpokládá větší zájem o ochucené. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka si rodiče ani děti nebudou výrobků zdarma vážit. Podle agrárního analytika Petra Havla by na zdravé stravování dětí měli spíše dohlížet rodiče, ne stát. Vláda dnes projedná nová pravidla pro dotované programy, ve kterých dostávají děti ve školách mléko, ovoce a zeleninu. Neochucené mléko a mléčné výrobky budou podle vládního nařízení nově zdarma.

Stát podle Havla dlouhodobě zasahuje do života dětí i dospělých, který se snaží normovat. Připouští však, že celková myšlenka je spíš správná. Realizace je ale zase socialistická, dodal. Poznamenal, že si ale dovede představit i horší způsoby, jak utratit státní peníze.

Rozšíření programů je podle Koberny na místě. Zájem dětí o nesladké mléčné výrobky ale nepředpokládá. Bílé tvarohy a jogurty na odbyt nepůjdou. Nejsou to výrobky pro děti obvyklé, řekl ředitel. Podle mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíry Novákové aktuálně mají děti větší zájem o ochucené než neochucené výrobky. Až budou neochucené zdarma, očekává obrat. Z ovoce a zeleniny podle ní díky programům dostávají děti nejčastěji jablka, ovocné nebo zeleninové šťávy, následují hrušky a mandarinky.

Šebek položil otázku, zda jde o zvyšování povědomí o zdravém stravování u dětí, či pouze o dotování producentů. Zdravé stravování u dětí by podle něj mělo být tvořené hlavně výchovou, nikoliv státními podporami. Politika ministerstva je založená na rozdávání peněz na všechno možné, s bohulibým cílem, který zůstane nenaplněn, míní.

Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun. V letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun, suma se tak zvedne až na čtrnáctinásobek. Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o něm bude ve středu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down