Dezinfekce chovů po utracené drůbeži kvůli ptačí chřipce na jihu Moravy je téměř hotová

Zaměstnanci firmy Pařez již téměř dokončili v Ivančicích, Oslavanech a Nové Vsi na Brněnsku dezinfekci chovných zařízení po drůbeži, kterou veterináři utratili kvůli ptačí chřipce. V sobotu dodělají posledních dvanáct míst. Omezení však potrvají a konec je v nedohlednu. Ještě je totiž potřeba dezinfikovat volné plochy, kde se drůbež mohla pohybovat, a chybí celý Moravský Krumlov, uvedl majitel firmy Jiří Pařez.

Lidé, kteří by si chtěli pořídit nové slepice či kuřata, proto musejí čekat, než skončí omezující opatření. V ochranném pásmu, tedy tři kilometry od ohniska, platí 21 dní, v desetikilometrovém dozorovém pásmu 30 dní. Lhůta však začne plynout až ve chvíli, kdy bude dezinfekce dokončená.

Místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka původně předpokládal, že lidé si svoje zahrádky, kde se drůbež pohybovala, pouze povápní. Veterináři však podle něj trvají na tom, že je potřeba i volné plochy postříkat stejnou dezinfekcí, až roztaje sníh a půda oschne. Všechno se tím bohužel komplikuje. Navíc někteří lidé mají zahradu třeba 300, 400 metrů čtverečních, řekl.

K dezinfekci se používá přípravek Chirox, který je podle výrobce šetrný k životnímu prostředí a chemikálie v něm obsažené se postupně rozkládají a neutralizují. Litr stojí zhruba pět korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down