Dnes si mohou potravináři naposledy požádat o peníze z Agricovidu

Dnes končí lhůta na podání žádostí o dotace v programu Agricovid potravinářství. Má pomoci výrobcům potravin, kteří dodávali jídlo do stravovacích služeb, u nichž došlo k poklesu tržeb alespoň o čtvrtinu. Žádosti mohli posílat zhruba měsíc a půl. V první výzvě měl stát připravené tři miliardy korun, zemědělci a potravináři si řekli o 73,4 milionu Kč.

Žadateli mohou být potravinářské a zemědělské podniky, mohou získat 200 000 Kč na příjemce a až 200 000 Kč na každou spolupracující osobu nebo zaměstnance. Výše podpory nesmí přesáhnout tři čtvrtiny prokázaného poklesu příjmů. Rozhodné období bude od loňského prosince do konce letošního února. Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové by měla být tato výzva určená i pro trhy a tržnice. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ale nepůjde o provozovatele trhů, ale o jejich dodavatele.
"V systému pro administraci je ještě mnoho rozpracovaných žádostí. Vyhodnocení počtu přijatých žádostí, a o kolik prostředků bylo v rámci druhého kola Agricovid potravinářství požádáno, bude proto jasné až po ukončení příjmů žádostí," sdělil nyní mluvčí.
Podmínky získání peněz budou nyní prakticky stejné jako v první výzvě, mění se rozhodné období a maximální výše dotace. Ta v první výzvě mohla být maximálně 800 000 eur (asi 21,6 milionu korun) pro potravináře a 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun) pro zemědělce. Nyní budou podmínky maximálně 1,8 milionu eur (zhruba 46,7 milionu Kč) pro potravináře a 225 000 eur (5,8 milionu Kč) pro zemědělce. Rozdíl podle dřívějšího vyjádření Bílého nestanovilo ministerstvo, o zvýšení rozhodla Evropská komise.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down