Dnes začne likvidace zasaženého chovu v Lázních Toušeň

Likvidace chovu zasaženého ptačí chřipkou v Lázních Toušeň u Prahy začne v pondělí. Testy potvrdily, že se tam u uhynulé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8. "Je to vysoce patogenní aviární influenza (ptačí chřipka), u které zatím nebyl prokázán přenos na lidi," řekl v neděli ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný.

Veterináři budou muset ve středočeské obci utratit přibližně tisíc ptáků různých druhů z jednoho chovu, dnes je sčítali a je třeba zpracovat přesnou evidenci. Předběžně veterináři informovali zhruba o 700 kusech, po sčítání počet upřesnili. Jde hlavně o husy a slepice. „Pak také zhruba devět pštrosů a několik pávů,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Zlikvidováni by měli být dnes v dopoledních hodinách. S utrácením by mohli pomoci také hasiči.

Další čtyři ohniska ptačí chřipky jsou v Jihomoravském kraji. Ve všech místech, kde se nákaza vyskytla, pokračují zvláštní opatření, sledují se veškeré úhyny ptáků, dodržují se přísná hygienická opatření. Do žádné z lokalit by neměli vstupovat nepovolaní lidé, každý, kdo neprojde následnou speciální očistou, se může stát šiřitelem nákazy. Ptačí chřipka se v Česku vyskytla po asi deseti letech na začátku roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy – v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice, další jihomoravské přibylo v sobotu, a to v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Po potvrzení výskytu nebezpečného typu nákazy se utrácí veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohniska. Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *