Dobrovolníci vybudovali na Prostějovsku soustavu tůní, pomůže zadržet vodu

Soustavu různě velkých tůní, která pomůže zadržet vodu v krajině, vybudovali v údolí říčky Hloučely na Prostějovsku dobrovolníci spolu s vlastníkem pozemků. Za projektem stojí Pozemkový spolek Mokřady, který má s podobnými aktivitami mnohaleté zkušenost. "Financován byl v rámci společného programu Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia Vraťme vodu přírodě," sdělil Jaromír Maštera z Pozemkového spolku Mokřady.

Ve zhruba 1,5 kilometru dlouhém úseku údolí říčky Hloučela pod obcí Seč v severní části Drahanské vrchoviny bylo v uplynulých týdnech postupně vybudováno devět tůní o velikosti od 20 do 140 metrů čtverečních a několik mikrotůní. "Nové tůně pomohou zadržování vody v krajině a mnoha zajímavým druhům živočichů, jako jsou obojživelníci, vážky či vodní brouci," uvedl Maštera.
O zřízení tůní projevil zájem vlastník pozemků v okolí obce Seč. "Zajel jsem se tam podívat a zjistil, že pozemky jsou pro záměr vybudování tůní vhodné. Naplánovali jsme zde různě velké tůně o celkové ploše zhruba 500 metrů čtverečních," podotkl Maštera. Většinu tůní vyhloubil bagr. "Jednu jsme pro obtížnou přístupnost a cennější mokřad v okolí vyhloubili ručně. Tůně jsou členité, hluboké maximálně jeden metr; právě takové vyhovují většině druhů živočichů. V průběhu realizace, když jsme zjistili, že se v lokalitě vyskytují mloci, přidali jsme speciálně pro ně ještě několik mikrotůní," řekl Maštera.
Soustava tůní pod Sečí je v Olomouckém kraji druhým mokřadním projektem, který spolufinancoval Nadační fond Veolia. Loni se díky této podpoře podařilo pozemkovému spolku Arion posílit výskyt vzácné mokřadní přesličky cídivky různobarvé v areálu pískovny Náklo. Zdejší populace této přesličky patřila k největším v Česku, avšak postupně ji z lokality na břehu pískovny začal vytlačovat rákos a náletové dřeviny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down