Dočasným námořním koridorem opustilo ukrajinské přístavy sedm lodí, uvedl Kyjev

Dočasným námořním koridorem opustilo ukrajinské přístavy zatím sedm nákladních lodí, uvedlo ukrajinské námořnictvo podle serveru Ukrajinska pravda. Kyjev zřídil dočasný "humanitární koridor" vedoucí podél pobřeží poté, co Rusko v červenci odstoupilo od dohod, které navzdory válce vyvolané Moskvou umožňovaly vyvážet z černomořských přístavů ukrajinskou zemědělskou produkci na světový trh.

mapa s vlajkou Ukrajiny

"Podle aktualizovaných informací vyplulo skrze nový koridor sedm lodí... Dvě lodě připluly, sedm odplulo. Pět z nich zde bylo před zahájením plnohodnotné invaze. Proces pokračuje, děláme vše pro zajištění bezpečnosti oblasti, kdy se plavidla nacházejí v našich teritoriálních vodách," uvedl mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk. Následně lodě podle něj vstupují do teritoriálních vod Rumunska, Bulharska a Turecka.

Obilné dohody

Agentura Reuters během dneška s odvoláním na svůj zdroj informovala o vyplutí nákladní lodi z Ukrajiny a připomněla, že minulý týden opustily přístav Čornomorsk skrze nový "humanitární koridor" dvě nákladní plavidla. Podle agentury AFP obě tyto lodi s ukrajinským obilím mezitím dopluly do Istanbulu. Jednalo se o první dvě lodi, které do přístavů v Oděské oblasti vpluly od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž by při tom využily koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami.

Rusko od nich letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle. Kyjev následně zřídil vlastní koridor. Moskva po odstoupení od úmluv pravidelně podniká vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz obilí. Varovala také, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down