Dopady sucha na letošní úrodu jsou zatím nejasné

Do jaké míry sucho ovlivní nadcházející úrodu, je podle Agrární komory ČR zatím předčasné odhadovat. Problémem může být také pozdní nástup letošního jara, což zkracuje vegetační období rostlin. Podle Zemědělského svazu ČR je pravděpodobné, že v nejsušších oblastech již zřejmě nastalo nevratné poškození porostů. Jinde bude záležet na dalším vývoji srážek.

Zemědělci se podle informací projektu Intersucho potýkají s nedostatkem vláhy téměř na celém území republiky, což povede k propadu úrody obilovin zhruba o pětinu.
Zemědělcům sice částečně pomohly deště v minulém týdnu, podle odborníků z Intersucha ale přišly pozdě a na velké většině území ČR panuje deficit vláhy proti průměrnému stavu z let 1961 až 2010.
"Sucho je na většině území Česka a místy se netýká pouze povrchové vrstvy půdy, ale zasahuje také do hloubky. Aktuální deštivé počasí sice částečně přispěje ke zvýšení zásob vody v povrchové vrstvě půdy, ale do hloubky se nedostane," uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
Sucho nejvíce ohrožuje mělce kořenící plodiny, jako jsou obiloviny. Z dat vyplývá, že nejhorší situace je nyní v jižních Čechách, uvedl Doležal. V posledních letech se podle něj stává, že se na přelomu zimy a jara na několik týdnů skokově oteplí, rostliny se začnou probouzet a poté přijde šok, když se znovu citelně ochladí. "To vše může mít vliv na výnosy plodin, potažmo na jejich cenu. Konkrétní dopady je ale předčasné odhadovat," dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down