Dotace pro drobné farmáře nejsou, dostanou se jen k nadnárodním podnikům. Řešením je faktoring

Dotace od Evropské unie, které se dostávají i do českého zemědělství, jsou rozdělovány nerovnoměrně, většina se dostává na účty nadnárodních zemědělských podniků a menší lokální farmy na ně jen těžko dosáhnou. Pomocí a podporou v rozvoji je proto zkracování splatnosti faktur, neboli faktoring, v čemž se angažuje i společnost Rohlík.cz.

Dotace pro zemědělce analyzoval Deník The Guardian a tvrdí, že v Evropské unii zanikly během tohoto tisíciletí více než 4 miliony farem, protože chov zvířat i pěstování plodin se přesunulo do velkých zemědělských firem, došlo k intenzifikaci zemědělství a malé podniky byly z trhu vytlačeny. Celkový počet všech typů farem v EU se ve stejném období snížil ze 14,5 mil. na 10,3 mil. A určitý podíl viny nese právě dotační systém.

Závislost na počasí stabilnímu cash flow nepomáhá

Agrobyznys se vyznačuje poměrně vysokou nestabilitou kvůli závislosti na klimatu a počasí a dlouhé časové prodlevě mezi poptávkou a nabídkou. Proto se Evropská unie nadstandardně angažuje v jeho podpoře.

Jednou z forem je právě podpora příjmu. Ta prostřednictvím přímých plateb zajišťuje stabilitu příjmů zemědělců, odměňuje je za ekologický způsob hospodaření a za to, že poskytují veřejné statky, za něž jim trh obvykle neplatí (typickým příkladem je péče o krajinu).

Ovšem podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se většina peněz rozděluje mezi velké firmy a malé a střední podniky na ně nedosáhnou. “Z připravených 3,8 miliardy korun resort vyčlenil více než 2,8 miliardy korun na jednu konkrétní oblast – na podporu vývoje při zpracování zemědělských produktů, kde většinu schválených žadatelů o dotace představovaly velké potravinářské firmy,” píše ve své zprávě NKÚ.

Lokální farmy se obracejí na své odběratele

Řešením může být externí financování. To je pro farmáře zatím malou neznámou, situace se však postupně mění. S touto nabídkou přišel internetový obchod s potravinami Rohlík.cz. Aby měl dostatek lokálních potravin, na kterých si zakládá, rozhodl se své dodavatele podpořit mimo jiné i možností zkrácení splatností faktur, které Rohlíku vystavují. Zemědělci tak budou mít peníze na účtu ihned.

Rohlík v této oblasti spolupracuje s Platební institucí Roger, která provozuje Roger Invoice Financing. Díky ní je 75 % z hodnoty dané faktury proplaceno do 3 dnů a zbytek po uhrazení odběratelem, v tomto případě Rohlíkem. „Obdivujeme poctivou práci, kterou farmáři dělají. Proto jim chceme pomoci s prodejem jejich produktů. Díky našemu know-how dokážeme pomoci v mnoha oblastech. Připravíme pro farmáře prostor na reklamu, pomůžeme s obaly nebo se svozem zboží. Se společností Roger jsme navíc vymysleli unikátní podporu v rámci financování. Těmito kroky pomůžeme malým producentům uspět v extrémně složité konkurenci s velkými výrobci,” uvedl na online tiskové konferenci šéf Rohlik.cz Petr Pavlík. „Třídenní splatnost je něco neobvyklého, něco, co je na supermarketech těžko vymáháno,“ dodal předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Ne všechny firmy jsou ale zapojeny do některého z dodavatelských řetězců, v rámci kterých je možné zkracovat splatnosti faktur. Pro tyto účely nabízí fintech i Roger Platbu a službu faktoring (prodej faktur). Ta zajišťuje flexibilní vylepšení cash flow bez zadlužení a zkrácení splatnosti faktur na 3 dny. Platební instituce Roger se ve fintechové oblasti pohybuje už více než 8 let a na konci minulého roku se spojila s Komerční bankou.*

Platební instituce Roger a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down