Od vypuknutí kauzy s problematickým polským hovězím jeho dovoz do Jihomoravského kraje ustal. Krajská veterinární správa v posledních týdnech neeviduje jediný případ zásilky, která by směřovala přímo od polského producenta na nějaké místo v kraji. Místo toho na jižní Moravě přibylo zásilek masa ze Slovenska a současně se zvýšil počet porážek tuzemského skotu, řekl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Josef Velecký. Kontroly všech druhů dovozového masa jsou v současnosti intenzivní.
"Z Polska se nyní vozí masné polotovary jako kebab a gyros a drůbeží maso, i když kontroly samozřejmě nejsou zaměřené pouze na maso z této země," řekl Velecký.
Obecně je podle něj u polotovarů problém s označováním a výskytem různých přídatných látek. "Obchodníci s masnými polotovary polského nebo německého původu se sem snažili takové zboží dostat a tvrdili, že u nich jsou například glutamáty a jiné přídatné látky povolené. Ovšem vzhledem k tomu, že naše zjištění nevyhovují evropským předpisům, zakázali jsme takové zboží uvádět na trh a nařídili likvidaci nebo vrácení do země původu," řekl Velecký.
Veterináři mají o zásilkách živočišných produktů z jiných členských zemí EU přehled díky tomu, že každý příjemce z Česka je musí hlásit on-line s předstihem 24 hodin do informačního systému Státní veterinární správy.
Zatímco u hovězího masa není pro spotřebitele problém sehnat jako alternativu české maso, které je pod veterinární kontrolou "od chovu po vidličku", u vepřového je to složitější. Česko není v produkci soběstačné. "Největší počet zásilek je z Belgie, Španělska a Německa. Z Polska jsme zaznamenali za poslední dobu na jižní Moravě minimum přímých zásilek vepřového," řekl Velecký.*