Dovozy obilí jsou zatím bez závad

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česká republika zakazovala dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Na setkání s novináři to minulý týden uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Podle nich se kontroluje i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Podle Nekuly u každého vzorku dovezených potravin se provádí rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo zbytků pesticidů, u všech vzorků se testuje i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium. „Pokud bude nalezen nevyhovující, bude celá zásilka kompletně zlikvidována,“ prohlásil ministr. SZPI v posledních týdnech odebrala 30 vzorků obilovin a mouky, většinu tvořila pšenice. „Chtěl bych zdůraznit, že zatím nebyl zjištěn nevyhovující vzorek,“ konstatoval ředitel SZPI Martin Klanica. ÚKZÚZ, který provádí kontroly v oblasti krmiv, ročně odebere více než tisíc vzorků. V posledních dnech provedl osm kontrol dovozů zemědělských produktů z Ukrajiny, určených jako krmivo pro zvířata. „Tyto vzorky analyzujeme na obsah mykotoxinů, reziduí pesticidů a těžkých kovů. Dále provádíme i senzorické hodnocení včetně vyhodnocení botanické čistoty. Výsledky kontrol jsou prozatím vyhovující, v případě negativních zjištění budeme okamžitě činit potřebné kroky a informovat veřejnost,“ sdělil ředitel ÚKZÚZ Daniel Jurečka. Ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS) Zbyněk Semerád uvedl, že kontrola dovozu potravin živočišného původu je dlouhodobě prioritou SVS. „V současné době jsme provedli 16 cílených kontrol,“ řekl. Systém kontrol podle něj systém zaručuje, že potraviny na českém trhu jsou zdravotně nezávadné. Uvedl, že do ČR se letos poprvé z Ukrajiny dovezla běžná konzumní vejce, která se dříve nedovážela. „Pro mě je důležité, aby nedošlo k jakémukoliv ohrožení zdraví našich spotřebitelů. I proto ve zmíněných kontrolách budeme pokračovat,“ zdůraznil Nekula a poukázal na to, že k tématu dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny se v posledních dnech objevovalo mnoho dezinformací. Ministr připomněl, že do ČR se však dovezlo pouze 4000 tun pšenice, což je méně než desetina procenta domácí produkce. Návrhy, aby Česká republika zavedla zákaz dovozu z Ukrajiny, označil za populistické. Ministr také podotkl, že Ministerstvo zemědělství nezaznamenalo výraznější pokles vývozu obilí z České republiky, vyvezly se ho na dva miliony tun.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down