Dozorčí radu zemědělského fondu povede Michálek, jeho nominace vyvolala debatu

Do čela dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) zamířil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Ve sněmovní volbě byl jediným kandidátem, jeho nominace koalicí Pirátů se Starosty vyvolala mezi poslanci debatu. Předtím dolní komora odvolala z pozice předsedy dozorčí rady fondu, který přerozděluje peníze zemědělcům, potravinářům a lesníkům na dotace, někdejšího poslance KSČM Pavla Kováčika. Sněmovna obměnila také dozorčí rady dalších státních fondů. Volební výsledky oznámil předseda příslušné sněmovní komise Martin Kolovratník (ANO).

Poslanec ANO Karel Tureček k Michálkově nominaci podotkl, že si nevšiml, že by se někdy zabýval zemědělstvím. "Jde o ryzí politickou nominaci bez ohledu na odbornost," řekl. Michálek argumentoval, že fond nedělá zemědělskou politiku, ale jde o platební agenturu a v jeho radě by měl být také právník. Koaliční poslanci jeho stanovisko podpořili a navíc upozorňovali na to, že předsedou rady musí být ze zákona poslanec. "V okamžiku, kdy všechny ostatní vládní strany navrhly své zemědělské odborníky, nikoliv poslance, jsme hledali bohužel jednoho poslance z vládní strany. Přihlásil se k tomu kolega Michálek. Já mu za to děkuji," řekl předseda poslanců ODS Marek Benda. Předseda poslanců SPD Radim Fiala pak Michálkovi blahopřál "k vítězství v koaličním výběrovém řízení a k politické trafice".
V pětičlenné dozorčí radě SZIF skončili také poslanci opozičního hnutí ANO Josef Kott a Monika Oborná a nominantka SPD Jitka Věková. Sněmovna místo nich zvolila za koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Josefa Stehlíka a Jakuba Hrušku a za koalici Pirátů se Starosty Pavla Moulise. Neuspěl adept opozičního hnutí SPD Oldřich Černý. Místopředsedu fondu vybírá Senát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down