Drůbežáři: Chceme kompenzace za chřipku i od Evropské komise

Drůbežáři chtějí kompenzace za ptačí chřipku od Evropské komise. Budou apelovat na ministerstvo zemědělství, aby žádalo o náhrady za výpadky na trhu. Uvedla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Podobnou situaci stát řešil při prvním výskytu ptačí chřipky v ČR v roce 2006, tehdy Evropa kompenzace vyplácela, připomněla. V chovech se nyní utratila zhruba třetina ze 149 000 kachen určených na rozmnožování.

Na podzim roku 2006 žádalo 97 drůbežářů Státní zemědělský intervenční fond o kompenzace, které jim měly nahradit ztráty způsobené výpadky na trhu kvůli chřipce. Na pomoc bylo tehdy určeno 247 milionů Kč, na kterých se rovným dílem podílel stát a EU. Peníze tehdy mohli získat producenti jak rodičovských hejn, tak podniky zaměřující se na líhnutí ptáků, stejně jako výkrmové firmy. Naopak na ni tehdy nedosáhli zpracovatelé drůbeže.
V současnosti podle Dlouhé hrozí výpadky na českém trhu kvůli aktuálně utráceným kachnám společnosti Perena. Může podle ní jít až o sedmiměsíční výpadek na trhu kachen na výkrm. Hrozí tak, že v období letošního svátku svatého Martina a Vánoc nebude na trhu obvyklý dostatek českých opeřenců. Ty si lidé na podzim kupují často místo dražších a nedostatkových hus.
Navíc podle ní jsou kvůli chřipce výpadky v rodičovských hejnech kachen i v Polsku a dalších evropských státech, chovatelé tak nebudou mít odkud mladá kachňata koupit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down