Dva měsíce na čerpání peněz

Nejpozději do začátku prosince se bude muset z končícího operačního programu Životní prostředí (OPŽP) vyčerpat až deset miliard korun. Program letos končí, příjemci, což jsou hlavně obce a města, mají tak dva měsíce na to, aby zrychlili a vyfakturovali všechny práce. Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman věří, že se desetimiliardová částka vyčerpat stihne. Nyní proplácí stát žádosti o platbu v řádech dnů.

Ministr životního prostředí Richard Brabec už dříve řekl, že by chtěl ztrátu z evropských dotací stáhnout na pět miliard korun. Původně hrozilo, že Česko přijde celkově až o 22 miliard. "Fond je připraven úředně vyřídit jakýkoliv počet žádostí o platbu. Situaci nám, doufáme, příliš nezkomplikují komunální volby, věříme, že i nová zastupitelstva si budou uvědomovat závazky v čerpání eurofondů," řekl Valdman. Jiné složení zastupitelstev by mohlo změnit priority obcí a zpomalit komunikaci s fondem. Prosincový termín se váže i na banky, které uvolňují peníze obvykle do 12. prosince. "Projekty jsou už vytendrované a mají své dodavatele. Teď záleží opravdu na tom, aby starostové tlačili na své dodavatele, ať už stavebních prací nebo dodávek, aby maximálně zrychlili svoji práci a fakturovali všechny práce, dodávky a služby, co odvedou. Aby následně starostové vzali faktury od dodavatelů a druhý den je poslali na fond, aby na ně dostali včas peníze," řekl Valdman. Zhruba před měsícem oslovil fond všechny příjemce s tím, že je nezbytné, aby plnili finanční plány, k nimž se v projektech zavázali. Na fondu se zřídilo i krizové call centrum, jehož pracovníci obvolávají starosty a urgují je kvůli závazkům. "Čeká nás horký podzim, ale ani příští rok nebude o moc lepší. Příští rok se musí profinancovat zhruba 40 miliard. Pokud bychom neudělali zásadní změny ve zjednodušení administrace programu, měl by SFŽP problémy to zvládnout. V tuto chvíli to ale vypadá dobře," řekl Valdman na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí. Pro příští programové období chce MŽP podle svého náměstka Jana Kříže vypracovat plán, z něhož by bylo jasné, kdy se budou výzvy vyhlašovat. V návrhu se zatím uvádí rok 2018, řekl Kříž.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down