Dvanácté ohnisko ptačí chřipky je v Ostravě-Svinově

Veterináři potvrdili v Česku 12. ohnisko ptačí chřipky, a to v Ostravě-Svinově v Moravskoslezském kraji, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Chov o 20 ptácích byl dnes dopoledne vyhuben. V Moravskoslezském kraji ohnisko zatím nebylo, byly tam ale zaznamenány úhyny volně žijících ptáků. Zároveň veterináři potvrdili chřipku u další volně žijící labutě v Opavě a ve Veselí nad Lužnicí. "V sobotu ve večerních hodinách potvrdily laboratorní výsledky výskyt ptačí chřipky H5 v dalším malochovu, tentokrát v Ostravě-Svinově v Moravskoslezském kraji," řekl Pejchal.

Ředitel Krajské veterinární správy SVS pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka potvrdil, že v sobotu byly po úhynu odebrány vzorky u čtyř kusů drůbeže. "Večer jsme zjistili na základě vyšetření pozitivní nález u jedné této slepice. Dneska v dopoledních hodinách provádíme likvidaci 20 slepic, které tam jsou," uvedl Kaděrka.

Na základě dalšího epizootologického šetření pak podle něj bude rozhodnuto o následném postupu. "V pásmu dozoru bude provedeno sčítání drůbeže, abychom viděli, kolik v té lokalitě je slepic, hrabavé nebo vodní drůbeže chováno. Podle toho rozhodneme, co dál bude ještě následovat," řekl Kaděrka. Doplnil, že budou zkoumat lokalitu v okolí tří kilometrů od ohniska. "Je to prakticky pod Rudnou ulicí a ten objekt je postavený samostatně, není to v nějaké řadové zástavbě. Nejbližší soused nechová drůbež, takže uvidíme, jak to bude dál," řekl Kaděrka. Kolik drůbeže je v okolí, zatím není přesně jasné, ale podle Kaděrky se předpokládá, že v této lokalitě to nebude velké množství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down