Ekologové: MŽP podpořilo návrhy na úpravy zemědělských dotací

Ministerstvo životního (MŽP) prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke strategickému plánu zemědělských dotací na další období mezi lety 2023 až 2027. Připojilo k němu připomínky, které může ministerstvo zemědělství do finální podoby plánu zapracovat před tím, než ho předloží ke schválení vládě. Hnutí DUHA dnes v tiskové zprávě upozornilo na to, že požadavky MŽP se shodují s připomínkami ekologů, kteří upozorňují na to, že bez přísnější ochrany biodiverzity v krajině vláda nemůže splnit svůj programový cíl vyčlenit do roku 2030 desetinu zemědělské půdy pro meze, remízky nebo nesečená místa na loukách.

Strategický plán dotací určuje pravidla pro jejich čerpání na další období. Již prošel hodnocením dopadů na životní prostředí od společnosti Integra Consulting. Podle ní bude mít koncepce dotací jako celek jen mírný pozitivní vliv. Ministerstvo životního prostředí podle hnutí podpořilo zásadní požadavky ekologů, kteří již dříve upozorňovali na to, že plán dotací není dostatečně ambiciózní v péči o krajinu. Ministerstvo mimo jiné žádá o postupné rozšiřování ploch zásadních pro ochranu biodiverzity, jako jsou meze, remízky, úhory či nesečené plochy na loukách, uvedlo hnutí.
Koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA Martin Rexa k tomu uvedl, že nastavení dotací nepřipraví dostatečně krajinu na dopady klimatické změny. "Výzvy, před kterými česká krajina i zemědělci stojí, si žádají využít veřejné dotační prostředky ambicióznějším způsobem. Ministryně (životního prostředí) Anna Hubáčková logicky a správně žádá změny pro pestřejší a klimaticky odolnější krajinu. Ukáže se nyní, jak moc je hlasitě proklamovaná spolupráce obou ministerstev skutečně účinná," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down