Elektronická evidence tržeb prodejce na farmářských trzích odradí, míní jejich organizátoři

Organizátoři farmářských trhů v Olomouckém kraji se obávají, že chystaná elektronická evidence tržeb (EET) sníží nabídku kvalitních výpěstků a regionálních potravin ve stáncích, protože prodejce odradí složitý a zároveň poměrně nákladný systém administrace tržeb. Někteří drobní obchodníci prý kvůli tomu živnost raději ukončí. Farmářské trhy se v posledních letech těší rostoucí popularitě a konají se ve většině měst Olomouckého kraje.

Zavedení EET bude znamenat likvidaci řady drobných pěstitelů, chovatelů a výrobců. Už dnes je známé, že někteří kvůli tomu skončí, vyjádřila své přesvědčení na facebookových stránkách organizátorka Hanáckého farmářského trhu v Olomouci Markéta Záleská. Zavedení EET podle Záleské směřuje proti smyslu farmářských trhů, které mají podporovat regionální produkci.

Podle Lucie Hoškové, která organizuje farmářské trhy v Šumperku, způsobí EET velké problémy. Malí prodejci nebudou mít finance na nákup zařízení na EET. Problémy tady budou mít se signálem internetu, takže po skončení trhu budou údaje pracně nahrávat do systému z domova, řekla Hošková. EET tak podle ní může farmáře a regionální výrobce potravin odradit od účasti na trzích. Daňové úniky jsou hlavně u velkých firem, ne u drobných prodejců, poznamenala.

Negativního dopadu zavedení EET se obává také organizátorka farmářských trhů v Hranicích na Přerovsku Marie Caletková. Domnívá se, že to s počtem prodejců určitě zamává. Bude to finančně náročné hlavně pro drobné prodejce, uvedla.

Počet prodejců na farmářských trzích se přitom zvyšuje. Například v Hranicích se prvních farmářských trhů v roce 2011 zúčastnilo 25 prodejců a v následujících letech jejich počet vzrostl na šest desítek. Více prodejců je také na farmářských trzích v Olomouci a Šumperku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *