Eurokomisařka: Globální systém potravin je velmi křehký

Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, že globální systém potravin je velmi křehký. EU si podle ní uvědomuje současné výzvy a ke zvládnutí situace má pomoci solidarita a jednota jednotlivých zemích. Uvedla to eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová po jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekuloou v Praze. Podle Nekuly je hlavním úkolem je podle Nekuly stále zachování produkce kvalitních a bezpečných potravin a potravinové zabezpečení.

Tématem schůzky bylo i označování potravin. Současný systém je za českou stranu jasný a srozumitelný, v případě dalších změn se Česká republika kloní k dobrovolnosti, aby nevznikala zbytečná administrativa, sdělil ministr. V souvislosti s přepravou zvířat ministr uvedl, že by měla platit jednotná celoevropská pravidla. S Kyriakidesovou se shodli, že životní podmínky zvířat by se měly nadále zvyšovat. „Evropská unie by měla přijmout také jednotný zákaz klecových chovů (nosnic), který bude v České republice platit od roku 2027,“ míní Nekula. Podle něj je však důležité zachovat i konkurenceschopnost a soběstačnost zemědělské produkce v EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down