Evropská komise zavede cla na dovoz ukrajinských vajec

Evropská komise zavede cla na dovoz ukrajinských vajec, uvedl podle agentury Reuters mluvčí EK. Učiní tak za dva týdny, až se naplní dříve dohodnutá roční kvóta. Stejné rozhodnutí přijala komise v úterý ohledně dovozu ukrajinského ovsa.

Ukrajina využívá po ruské invazi z února 2022 zvláštní mechanismus, který Evropská unie zavedla, aby posílila vzájemný obchod. EU je pro Ukrajinu nejdůležitějším vývozním trhem.EU se ale později rozhodla stanovit maximální objemy dovozu. Přiměly ji k tomu protesty zemědělců, kteří si v celé unii mimo jiné stěžovali, že levný ukrajinský dovoz představuje nekalou konkurenci.

Nárůst dovozu ukrajinských vajec

Podle unijních údajů se dovoz vajec do Evropské unie v loňském roce zvýšil o tři čtvrtiny a dále rostl i na začátku letošního roku. Hlavním dodavatelem je Ukrajina.Evropští producenti vajec si stěžují, že příliv levnějších ukrajinských dodávek brání oživení produkce po následcích ptačí chřipky, která v posledních letech pustošila hejna drůbeže.

Omezení dovozu dalších produktů

zrno kukuřice

Omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny ze strany EU se týká také drůbeže, cukru, krupice, kukuřice a medu. Kyjev koncem května uvedl, že zakáže vývoz cukru do EU po zbytek letošního roku, protože i zde byl vyčerpán objemový limit. Unijní údaje přitom podle Reuters ukazují, že z celkového dohodnutého povoleného množství asi 263 000 tun zůstalo k dispozici ještě téměř 44 000 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down