Evropská unie si hodlá stěžovat u WTO na ruský zákaz dovozu vepřového

Evropská komise hodlá v brzké době předložit Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na ruský zákaz dovozu vepřového z Evropské unie. Uvedl to dnes mluvčí eurokomisaře pro obchod Karla De Guchta. Dodal, že snahy vyřešit tento obchodní spor diplomatickou cestou nebyly úspěšné.

Spor kolem vepřového zkomplikovala ukrajinská krize. Rusko zastavilo import vepřového z Evropské unie poté, co byly v Litvě v lednu nalezeny dva uhynulé kusy divočáků s nákazou afrického moru prasat. Evropská komise již dříve označila tento krok za nepřiměřený. Evropská unie v této fázi nemá podle mluvčího eurokomisaře jinou možnost, než se začít v této záležitosti připravovat na uskutečnění právních kroků u WTO ve velmi blízké budoucnosti. Unie již vyčerpala veškeré diplomatické možnosti.
Podle evropských představitelů byl zákaz dovozu vepřového odvetou Moskvy za jejich snahu o větší propojení Ukrajiny s Evropskou unií. Snahy o zrušení zákazu pak zkomplikovala ruská anexe ukrajinského Krymu, kvůli které EU uvalila sankce na vybrané ruské představitele.

Rusko je třetím největším obchodním partnerem Evropské unie po Spojených státech a Číně. Na ruský trh dříve směřovala zhruba čtvrtina exportu vepřového z Evropské unie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down