Farmáři z Plzeňska očekávají další snížení výkupních cen mléka

Farmáři z Plzeňského kraje očekávají letos další snížení výkupních cen mléka. Ceny klesají už více než rok a nyní jsou až dvě koruny na litr pod výrobními náklady. Uvedli to šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Zpracovatelé teď vykupují mléko za méně než sedm korun za litr, když náklady na výrobu jednoho litru jsou asi 8,50 Kč.

Situace je podle Šímy tristní. Za dva roky klesly ceny o 35 až 40 procent. Farmáři zatím nevidí žádnou naději, která by měla přijít od politiků. Zemědělci jsou na tom stále hůře, chybějí jim peníze. Obává se, že cena klesne k šesti korunám.

Rok 2014 byl podle Šímy vynikající a žilo se z něj ještě loni. Státní podpora pomáhá pouze desetníkem nebo dvacetníkem na litr, což podle Šímy není pomoc. Dotace v ČR jsou proti Západu asi třetinové.

Bulín podotkl, že už loňské tržby jeho družstva za mléko se meziročně propadly o pět milionů na 21 milionů Kč. Veškeré dotace, které dnes farma dostává na produkci, nevykompenzují ani ztráty z mléka. Přitom výrazný propad cen je i u obilovin.

Farmáři z regionu dodávají nejméně čtvrtinu produkce mléka do bavorských mlékáren, které pokládají za záchranu. Mají s nimi smlouvy na pět až sedm let, které se automaticky prodlužují, odběratelé platí přesně a plní vše, co slíbí. Podle Šímy i Bulína nabízejí v Bavorsku ceny stejné jako v ČR nebo mírně vyšší. Odběry se přitom nesnižují, i když je v Evropě mléka přebytek.

Šíma zatím neví o farmáři z regionu, který by výrazně omezoval stáda dojných krav. Je to podle něj možná také tím, že drtivá většina zemědělců přestavěla stáje s dotací a musí je několik let užívat ke stejnému účelu. Jinak by museli vracet dotace. Bulín upozornil, že na hospodářská zvířata je navázaná zaměstnanost na vesnici.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *