Farmářské trhy jsou stále velmi oblíbené

Přestože mají farmářské trhy v České republice boom za sebou, zůstaly na mnoha místech jižní Moravy velmi oblíbené a někde dokonce vznikají nové. Někde se konají každé dva týdny, jinde udržují alespoň měsíční či ještě nižší frekvenci. Lidé si podle organizátorů zvykli chodit nakupovat převážně potraviny od regionálních pěstitelů či chovatelů a berou trh jako alternativu k supermarketům, vyplývá z jejich odpovědí. Server www.vitalia.cz eviduje v kraji zhruba 30 farmářských trhů.

V Brně trhy pořádají některé městské části, například Starý Lískovec, Bystrc a Královo Pole. "Začali jsme v roce 2012 a pořádáme je každých 14 dní v lichou sobotu. Od jara do podzimu se na Husitské prodávají od pondělí do soboty také přebytky ze zahrádek, co si lidé vypěstují," sdělila mluvčí královopolské radnice Olga Pelcová. K dispozici je 22 míst od městské části, v sezoně si někteří prodejci ještě přinesou vlastní stolek, aby mohli prodávat. Kromě ovoce či zeleniny si mohou lidé nakoupit také sazenice, maso, vejce, pečivo či koření.
Ve Vyškově, stejně jako v Boskovicích či Hodoníně, pořádá farmářské trhy opavská společnost Jung-Industry. Ve Vyškově trhy fungují třetí rok, v Hodoníně začaly teprve letos. "Obliba u návštěvníků a zákazníků je ve Vyškově i v Boskovicích rostoucí a vzniká z toho tradice," řekl za pořadatele Robert Landkaš. Ve Vyškově jsou trhy každé dva týdny, v Boskovicích a Hodoníně jednou za měsíc.
Snahou pořadatele je nabídnout zákazníkům regionální výrobky. "Z 80 procent jsou to potraviny," uvedl Landkaš. Téměř tři čtvrtiny prodávajících jsou přitom z jižní Moravy. "Vedle potravin jsou zde zástupci tradičních řemesel, jezdívá sedlář, brašnář či šperkařka," řekl Landkaš.
Pětkrát do roka pořádají farmářské trhy ve Šlapanicích u Brna. "Začali jsme v roce 2012, od té doby si našly své příznivce a jsou stále populární. Snažíme se držet úroveň a chceme, aby tu byly především potraviny," uvedla Eva Merclová z městského úřadu. První trh v roce bývá v únoru, kdy jsou k dostání potraviny ze zabijačky. Trh se nepořádá v létě kvůli předpokládané nízké návštěvnosti. Zákazníky si našly trhy jak v okresních městech, tak v menších městech, jako jsou Rosice, Moravský Krumlov či Tišnov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down