25.01.2016 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmářům na Plzeňsku od dubna klesá výkupní cena mléka

Farmářům v Plzeňském kraji od dubna klesá výkupní cena mléka. Výkupní ceny se nyní pohybují kolem 7,40 koruny za litr. Zemědělci, kteří dodávají do Německa, dostanou zhruba o 40 haléřů více. Ceny se snížily v Česku i v Německu, řekli farmáři a zástupci agrární komory. Šanci na lepší zpeněžení vidí až po polovině roku.

Výroba mléka, která s obilovinami tvoří hlavní podíl tržeb, přináší podle zemědělců dlouhodobou ztrátu. Výrobní cena litru mléka se pohybuje mezi 8,50 až devíti korunami za litr, Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky uvádí dokonce ještě vyšší náklady.

Také v Německu základní cena klesla na současných necelých 7,80 koruny. "Od německé mlékárny ve Schwarzenfeldu (firmy Bechtel) teď naše odbytové družstvo dostává o 20 až 30 haléřů více. To je ale dáno zimou, kdy se dojí méně a kvalita mléka je vyšší. Dostáváme vyšší příplatky za lepší tuk a bílkoviny. Základní cena je stejná," řekl předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Němci tvrdí, že u nich běží druhá vlna zlevňování. "Trošku by se to mohlo zlepšit v polovině roku. Velké navýšení cen nepředpokládám," řekl. Předseda krajské agrární komory Jaroslava Šíma očekává zlepšení ve třetím čtvrtletí. "Ta desetikoruna, co bývala, už nebude," řekla šéfka klatovské agrární komory Jiřina Jandová. Loňské ceny se ve srovnání s mimořádným rokem 2014 snížily zhruba o dvě koruny na litr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down