Fond již rozdělil 70 procent z prostředků určených na mimořádnou pomoc

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rozdělil 70 procent z 831 milionů korun určených na mimořádnou pomoc chovatelům prasnic, drůbeže, dojeného skotu a pěstitelům jablek a brambor. K 12. září vyplatil 587 milionů korun a vydal téměř 1200 kladných rozhodnutí o poskytnutí dotace, která má firmám pomoci kompenzovat rostoucí vstupní náklady na energie, krmiva a pohonné hmoty. Fond o tom informoval v tiskové zprávě. Největší část podpory dostali chovatelé prasnic a kuřat.

Fond spustil vydávání rozhodnutí 25. srpna. "Zemědělci získají nad rámec standardních dotačních titulů prostředky, které jim umožní překonat obtíže spojené s růstem nákladů," uvedl ředitel sekce přímých plateb Vítězslav Vopava, který od 1. září fond vede poté, co po dohodě s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou skončil ve funkci generálního ředitele Martin Šebestyán. Rozdělit mezi zemědělce mimořádnou podporu umožnila státům EU hlavně jako reakci na mimořádnou situaci vyvolanou válkou na Ukrajině. Výběr odvětví, které mají mimořádnou podporu dostat, byl v kompetenci členských států. ČR dostala unijních peněz 277 milionů Kč, vláda schválila spolufinancování této pomoci ze státního rozpočtu ve výši dvojnásobku této částky, tedy 544 milionů korun. Nařízení komise stanovilo podmínky získání podpory pro jednotlivá odvětví. Chovatelé prasnic a dojnic museli například splnit podmínku zpracování části vyprodukované kejdy v bioplynové stanici. Pěstitelé jablek mohli žádat v případě, že své sady obhospodařují v režimu takzvané integrované produkce nebo ekologického zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down