Fond vydává rozhodnutí o dotaci na chov bahnic, koz a na škrobové brambory

Od 4. března platební agentura Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vydává rozhodnutí pro chovatele bahnic, koz a producenty škrobových brambor. O dotaci na chov bahnic a koz si zažádalo v rámci jednotné žádosti 2018 celkem 2878 zemědělců, mezi ně bude rozděleno 74,4 milionu korun. O podporu na pěstování škrobových brambor si zažádalo celkem 308 zemědělců, mezi které bude rozděleno 80,9 milionu korun. Informovala o tom tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Podpora chovu bahnic nebo koz spadá pod Dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) a zájemci o ni žádají prostřednictvím jednotné žádosti. Cílem tohoto dotačního opatření je podpořit chov uvedených zvířat pasených na travních porostech, jež jsou evidovány na žadatele v LPIS, v období nejméně od 15. května do 11. září 2018. Žádat lze minimálně na 2 velké dobytčí jednotky (VDJ), přičemž přepočítávací koeficient na ovci nebo kozu je 0,15 VDJ a započítávají se pouze zvířata starší 12 měsíců. Sazba na uvedená zvířata je 3551,78 koruny na VDJ.  Dalším dotačním opatřením, na které začíná SZIF vydávat rozhodnutí k platbě od 4. března, je Podpora na produkci brambor určených pro výrobu škrobu. Škrobové brambory jsou zařazeny mezi tzv. citlivé komodity a patří také do Dobrovolných podpor vázaných na produkci. Letošní sazba je 13 679,08 Kč na hektar.  "Pro výplatu těchto podpor je nezbytné, aby rozhodnutí nabylo právní moci. Doporučujeme žadatelům, aby pro urychlení výplat využili možnosti vzdání se práva na odvolání. Díky tomuto kroku platbu uspíší. Upozorňujeme žadatele, že vzdání se odvolání je nutné podat až po obdržení rozhodnutí," zdůraznila Nováková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down