Fond vyplatil většinu jednotné platby

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil v rámci nejvýznamnější zemědělské dotace, jednotné platby na plochu (SAPS) za rok 2014, již 20,7 miliardy korun. Částka odpovídá více než 97 procentům rozpočtu na toto opatření pro letošní rok. Uvedla to mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Na účty zemědělců již odešly i další miliardy dotací vyplácených jim převážně z fondů EU, částečně však také z národního rozpočtu, o něž se ucházejí na základě takzvané jednotné žádosti. Výplata dotace SAPS začala jako první již v průběhu října 2014, pak postupně začal fond odesílat žadatelům další podpory.  Fond dosud vyplatil například také již více než dvě miliardy z téměř tří miliard určených na dotace zemědělcům působících v takzvaných méně příznivých oblastech známých pod zkratkou LFA. V rámci dotací na dojnice byla farmářům zatím vyplacena polovina z 932 milionů Kč. Odeslána byla také více než miliarda na oddělenou platbu za cukr a 632 milionů na přechodné vnitrostátní podpory.  V pondělí začal fond nově vydávat také rozhodnutí k žádostem o výplatu dotací na takzvaná agroenviromentální opatření. "Celkem by mělo být vydáno přes 15 000 rozhodnutí pro více než 11 000 žadatelů v celkové výši 4,4 miliardy korun," uvedla Nováková. Zároveň začal posuzovat žádosti chovatelů masného skotu. Ty mohou v rámci podpor na telata čerpat celkem až 430 milionů korun.
Farmáři loni podali rekordních bezmála 30 000 takzvaných jednotných žádostí o dotace, v nichž žádají o většinu podpor. Na základě žádostí má být mezi příjemce podle již dříve uvedeného rozděleno takřka 32 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down