Fond začíná přijímat jednotné žádosti

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) dnes začíná přijímat jednotnou žádost 2019. Jedná se o univerzální formulář, jehož prostřednictvím mohou zemědělci získat finanční podporu na přímé platby a neprojektová opatření Programu rozvoje venkova. Každý rok si tuto žádost podá 30 tisíc žadatelů, mezi které je rozděleno přes 30 miliard korun. Informovala o tom tisková mluvčí fondu Vladimíra Nováková s tím, že příjem jednotných žádostí končí 15. května.

Nováková připomněla, že žadatel má ještě po tomto řádném termínu lhůtu 25 dní na pozdní podání do 10. června. V tomto případě však platí sankci jedno procento za každý pracovní den. Doporučujeme proto žadatelům, aby podání žádostí zbytečně neodkládali. "Nejčastější a zároveň i nejjednodušší způsob podání žádosti je elektronickou cestou přes Portál farmáře, a to buď z pohodlí svého domova, nebo na oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL)," informovala. Jednotná žádost 2019 přinese podle mluvčí několik změn, o nichž se mohou žadatelé dozvědět na školeních, které SZIF organizuje spolu s Celostátní sítí pro venkov v průběhu dubna (více informací na www.szif.cz).  Například u greeningu od letošního roku platí povinnost zákresu plodin pro žadatele, kteří musí deklarovat plodiny. U welfare (dobré životní podmínky zvířat) dochází k úpravě roční doby závazku a retenčního období. Pěstitelé brambor budou v terénu viditelně označovat brambory, na které se pobírá dotace, na rozdíl od těch, na něž se podpora nežádá. Další změny se týkají standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu, u DZES 5 je platná nová vrstva erozní ohroženosti a od začátku roku 2020 začne platit DZES 7 d, kdy souvislá plocha jedné zemědělské plodiny na půdě ohrožené erozí nemůže přesáhnout 30 hektarů, sdělila Nováková. Z objemu vyplácených finančních prostředků SZIF připadá největší podíl právě na jednotné žádosti. Vloni si zažádalo 30 137 žadatelů, kteří k 9. dubnu obdrželi téměř 29 miliard korun. Výplaty probíhají standardně podle harmonogramu. "Předpokládáme, že administrace letošních žádostí bude probíhat stejně dobře jako u těch loňských," sdělila mluvčí. Potřebné informace najdou žadatelé v příručce, která je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz v sekci Jednotná žádost, v části Ke stažení. V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonního čísla 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz, doplnila.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down