Francouzští producenti masa a mléka protestují proti cenovým tlakům obchodníků a zpracovatelů

Stovkami traktorů a dalších strojů dnes francouzští zemědělci zablokovali komunikace v okolí města Lyon. Producenti masa a mléka už několik týdnů protestují proti údajným cenovým tlakům ze strany maloobchodníků a zpracovatelů potravin. Demonstrace nezastavila ani vládní nabídka pomoci ve výši 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč). Protesty budou podle organizátorů pokračovat i v následujících několika dnech.

Doprava se zastavila na třech dálnicích v okolí Lyonu i v tunelu v centru města. Na jedné z vyprázdněných částí dálnice A6 vystavěli protestující z pneumatik vzkaz premiérovi Manuelovi Vallsovi: „Vallsi, čekáme“. Blokáda vyvolala ve městě dopravní chaos. Už na počátku týdne chovatelé hospodářských zvířat výrazně zkomplikovali dopravní situaci v Normandii a dalších částech severozápadní Francie.
Demonstranti tvrdí, že supermarkety a potravinářské firmy nerespektují červnovou dohodu, ve které souhlasily se zvýšením výkupních cen. Ty současné prý totiž nedokážou pokrýt ani výrobní náklady. Avizovanou finanční podporu vlády, o které dnes na jednání v Dijonu protestující informoval sám prezident François Hollande, nepovažují zemědělci za dostatečnou. Podle šéfa vlivného rolnického svazu FNSEA Xaviera Beulina se prý navíc jedná pouze o krátkodobé řešení situace. Potřeba jsou podle něj hlavně strukturální změny.

Zástupce protestujících Beulin dnes ale uvedl, že blokády francouzských měst se budou konat přinejmenším ještě v následujících dvou až třech dnech.

Podle údajů francouzského ministerstva zemědělství hrozí v současnosti bankrot asi 20 000 zemědělců, obzvlášť špatně jsou na tom právě producenti masa a mléka. Deník Le Monde dnes uvedl, že cena za kilogram hovězího masa se pohybuje v současnosti kolem 3,70 eura, výrobní náklady jsou prý ale zhruba 4,50 eura.
Francouzští zemědělci se nyní kromě cenových tlaků ze strany maloobchodníků potýkají také s řadou dalších problémů. Patří mezi ně například ruské embargo na dovoz potravin z Evropské unie, slábnoucí poptávka v Číně, Řecku či Itálii a levná konkurence z jiných členských států Evropské unie, například i z Německa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down