Hasiči v Dobřenicích na Hradecku v sobotu zlikvidovali chov kachen s ptačí chřipkou

Hasiči s veterináři dnes v Dobřenicích na Hradecku zlikvidovali chov kachen zasažený ptačí chřipkou. Utratili 23 tisíc kachen, zlikvidovali i vejce. Na likvidaci se podílelo asi 70 profesionálních hasičů, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS) Martina Götzová. Likvidace začala kolem 08:30 a týkala se chovu, který byl v osmi z 11 hal farmy.

"Na místě bylo celkem 70 profesionálních hasičů z HZS Královéhradeckého kraje a Záchranného útvaru HZS ČR, kromě nich byla do řešení mimořádné události zapojena i Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy," řekla Götzová.

Ptáky hasiči vynášeli z hal a ukládali do kontejnerů s oxidem uhličitým. Zřídili také dekontaminační stanoviště pro lidi a techniku. Všichni zasahující byli při likvidačních pracích v nebezpečné zóně oblečeni do jednorázového ochranného oděvu, holínek, rukavic, brýlí a štítu. Pro ochranu dýchacích cest měli ústa kryta respirátorem.

Podle náměstka krajského ředitele HZS Královéhradeckého kraje a velitele zásahu Jana Čecha se místo zásahu připravovalo od časného rána.

"Vystavěli jsme stanoviště pro vystrojování zasahujících osobními ochrannými prostředky, dekontaminační stanoviště a zázemí. Uvnitř areálu byla vytyčena nebezpečná zóna. V ní se střídaly skupiny hasičů nasazené na vynášení drůbeže, a to zhruba po dvou hodinách práce. Pod dohledem veterinářů a ve spolupráci s místními zaměstnanci vynášeli hasiči kachny mimo prostor haly a ukládali je do kontejnerů s oxidem uhličitým," uvedl Čech.

Veterináři oznámili odhalení nákazy v Dobřenicích ve čtvrtek. Jde o letošní desáté ohnisko ptačí chřipky v ČR. Dobřenický chov kachen patří firmě Perena.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down