Hasiči zlikvidovali nakažený chov kachen v Dobřenicích

Hasiči v Dobřenicích na Královéhradecku zlikvidovali chov kachen, který zasáhla ptačí chřipka. Od včerejšího rána do večera z jedenácti hal vynesli a následně v kontejnerech s oxidem uhličitým usmrtili kolem 24 000 ptáků. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. V dalších dnech hasiči utratí nakažené kachny na dalších čtyřech místech. Celkem usmrtí asi 55 000 ptáků.

Po vyklizení hal od kachen hasiči objekty začali dezinfikovat. "V úterý ráno se do Dobřenic ještě část jednotek vrátí, aby dodělala dezinfekci zbylých hal a odvezla techniku," řekla mluvčí. Současně hasiči začnou v úterý ráno chystat likvidaci chovu v Zábědově u Nového Bydžova, kde je asi 16 000 kachen. Likvidace by tam mohla začít v úterý dopoledne. Na likvidaci a jejím zajištění pracovalo asi 70 hasičů a dalších zhruba 30 veterinářů, policistů a pracovníků firmy Perena, jíž chov patří. Kachny se usmrcovaly v kontejnerech s oxidem uhličitým. Auta je pak odvážela do asanačních podniků, například v Žichlínku na Orlickoústecku či Věži na Havlíčkobrodsku. V halách bylo od 500 do 3000 kachen. Hasiči v jednorázových ochranných oblecích kachny vynášeli z hal. Zaplynování celých objektů a usmrcení kachen naráz nebylo možné, konstrukce hal neumožnila utěsnění objektů. Likvidace chovu začala ráno navážením techniky do areálu farmy. Hasiči zřídili místo pro dekontaminaci techniky a zasahujících. Ptačí chřipka se rozšířila v pěti chovech firmy Perena. Kromě Dobřenic a Zábědova je v Chudonicích u Nového Bydžova a na farmách ve Vinici ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Veterináři předpokládají, že likvidace všech chovů by mohla skončit ve čtvrtek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down