Hradecký kraj dá na podporu likvidace kůrovce deset milionů korun

Královéhradecký kraj dá na dotační program na podporu likvidace kůrovce u malých vlastníků lesů deset milionů korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé kraje. V případě potřeby by podle předsedy výboru pro životní prostředí a zemědělství Otakara Rumla mohla být dotace zvýšena až na 20 milionů korun. Dotací chce kraj malé vlastníky lesů motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem.

Podpora se bude týkat těžby dřeva napadeného kůrovcem v roce 2019. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150 korun za metr krychlový dřeva. O dotaci na těžbu dřeva napadeného kůrovcem budou moci žádat vlastníci lesů s výměrou do 50 hektarů. "Chceme malé vlastníky podpořit za rychlou reakci," řekl radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma.

Lesy v Královéhradeckém kraji sice zatím nezasáhla kůrovcová kalamita v takovém rozsahu jako na severní Moravě, ale kraj čeká zhoršení stavu. V západní až severozápadní části kraje lze podle hejtmanství již nyní hovořit o kalamitním stavu.

Vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů je v kraji 17 tisíc a hospodaří v lesích o celkové výměře přes 17,24 tisíce hektarů. Právě velké množství malých vlastníků je podle Klímy jedním z rizik šíření kalamity. Nečinnost kteréhokoli malého vlastníka lesa je totiž hrozbou pro sousední porosty jiných vlastníků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down