17.02.2022 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy kukuřice s kódem SY: Šampioni pro mléko, sucho i zrno

Na výběr ideálního kultivaru kukuřice můžete nahlížet z mnoha úhlů. Pokud vás zajímají parametry jako výnosnost, stravitelnost a odolnost, do vašeho zorného pole se zaručeně dostanou odrůdy s písmeny SY před názvem. Jsou to hybridy ze šlechtění společnosti Syngenta, špičky mezi osivářskými společnostmi v Čechách a na Slovensku. V rámci kukuřice se Syngenta zaměřuje na dva speciální šlechtitelské programy. Pro producenty mléka i bioplynu je tu PowercellTM. Druhý program, ArtesianTM, cílí na pěstitele zrnové kukuřice.

Vysoký výnos i stravitelnost

Značka PowercellTM je synonymem pro vysoký výnos v kombinaci s excelentní stravitelností vlákniny. Nová generace hybridů z této rodiny navíc vyniká velmi vysokým obsahem škrobu v siláži. To je kombinace, jakou na trhu prakticky nenajdete. Například v produkci mléka to znamená několik stovek litrů navíc z každého sklizeného hektaru. V konečném součtu se tak hybridy PowercellTM při porovnání s odrůdami se standardní stravitelností ekonomicky vyplatí. Současnou špičku nabídky představuje odrůda SY Amfora, která vyniká nejen stravitelností a obsahem škrobu, ale také odolností vůči chladu. Její skvělé výsledky dokládají státní odrůdové zkoušky ÚKZÚZ.

Méně vody v půdě i ve sklizeném zrně

Program ArtesianTM je zaměřený na hledání genů spojených s odolností vůči suchu. Klasickými metodami šlechtění jsou tyto geny následně vnášeny do nových generací hybridů ArtesianTM. Vedle efektivnějšího využití dostupné vody díky mohutnějšímu kořenovému systému disponují celkově lepší termoregulací porostu a obsahují více chlorofylu v pletivech. Navíc u nich dochází k lepší synchronizaci kvetení. To se promítá do kvalitního opylení klasů. Vše dohromady to vede k navýšení výnosu ve stresových podmínkách o více než 15 %. V příznivých podmínkách je pak úroda srovnatelná s konkurenční špičkou.

Z pohledu finální ekonomiky produkce kukuřice na zrno jsou odrůdy společnosti Syngenta atraktivní ještě z jednoho důvodu. Její zrnové hybridy snadno uvolňují vodu ze zrajícího zrna přirozenou cestou ještě na poli. To je silný argument zejména v době turbulencí na trhu s elektřinou.

Veškeré dotazy spojené s hybridy kukuřice vám rádi zodpoví obchodní zástupci společnosti Syngenta.*

Syngenta Czech s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down