Hygienici u dozoru nad restauracemi proti poslancům

Sněmovní zemědělský výbor dnes navrhl úpravu sporné změny pravidel pro kontrolu veřejného stravování, proti níž ostře vystoupil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Výbor chce nyní do novely zákona o potravinách vložit ustanovení, podle něhož by hygienikům zůstala kontrola takzvaného uzavřeného stravování, tedy třeba školních a nemocničních jídelen. Prověrky ostatních restaurací by přešly pod zemědělskou a potravinářskou inspekci. Původní návrh předpokládal, že hygiena kontrolní pravomoci ztratí ve všech stravovacích zařízeních a získá je inspekce.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že se nad výborovou úpravou podařilo dosáhnout „určité shody“ s představiteli ministerstva zdravotnictví. „Vyjasnili jsme si, že nedochází k nějakému zásadnímu omezení kompetencí hygienické služby,“ prohlásil. Předsedové poslanců ČSSD a KSČM Roman Sklenák a Pavel Kováčik ovšem tak optimističtí nebyli. Podle nich si postoj k úpravě měla ještě vyjasnit ministerstva zdravotnictví a zemědělství. „Dohodli jsme se na tom, že se resorty pokusí nalézt shodu nad společným postupem,“ uvedl Sklenák. Poznamenal také, že „takto zásadní změny není možné pozměňovat formou poslaneckého pozměňovacího návrhu“. Úpravu totiž navrhla poslankyně ANO Margita Balaštíková.
I Valenta omezení pravomocí hygieniků zpochybňoval. „Důvod pro změnu po odborné stránce není,“ řekl při jednání výboru. O záležitosti prý ještě budou ministerstva zdravotnictví a zemědělství jednat. Je možné, že do středy příštího týdne, kdy se má novelou znovu zabývat sněmovní plénum, vznikne jiný pozměňovací návrh. Novela má platit od příštího roku.
Valenta v pondělí hovořil o původně navrhované změně jako o přímém ohrožení veřejného zdraví. Balaštíková to ale považuje za šíření poplašných zpráv. „Odebrala jsem mu jen kompetence, které naprosto nevyužíval,“ řekla. Zohlednila prý námitky, které hygienici měli, a Valentu nařkla z toho, že nový návrh odmítl konzultovat. Hygienik naopak tvrdil, že se jednáním nevyhýbá.
Předloha navrhovaná zemědělským výborem dále stanoví, že ve všech stravovacích zařízeních by mohla provádět prověrky taky veterinární správa, konkrétně zvěřiny. Na rozdíl od původního pozměňovacího návrhu ponechává hygienické službě rozhodovací gesci u potravin pro zvláštní výživu, tedy například potravin pro kojence a pro zvláštní lékařské účely.
Vládní novela zákona o potravinách je označována za největší změnu potravinové legislativy za 15 let. Mimo jiné zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů a má zpřísnit označování nebalených potravin. Velcí obchodníci mají nově mít povinnost deklarovat, odkud pochází většina jejich zboží.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *