Hygienikům zůstane právo kontrolovat stravovací zařízení

Hygienikům zůstane právo kontrolovat stravovací zařízení. Poslanci dnes odmítli návrh, který měl ponechat tuto kontrolu jen na Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). Změnu prosazoval sněmovní zemědělský výbor v rámci novely, která má posílit varování před kouřením na krabičkách cigaret. Proti se naopak postavil sněmovní zdravotnický výbor.

Poslanci se dohodli, že ve vyhrocené atmosféře nyní nebudou dlouholetý spor mezi zdravotníky a potravináři řešit navrhovanou úpravou. I její předkladatelka, místopředsedkyně poslanců ANO Margita Balaštíková, se nakonec hlasování zdržela. Balaštíková původně hájila odebrání kontrolních pravomocí hygienikům mimo jiné tím, že kontroly potravinářské inspekce byly důslednější a odhalily více nedostatků než kontroly hygieniků. Argumentovala také potřebou kontroly sjednotit. "Někdo se snaží účelově vyvozovat závěr, že změna může znamenat ohrožení ochrany veřejného zdraví. Je mi to velmi trapné," řekla poslankyně na adresu kritiků v čele s hlavním hygienikem Vladimírem Valentou. Odpůrci argumentovali tím, že potravinářská inspekce by například neměla možnost posuzovat zdravotní stav kuchařů. "Zdravotní kontrolu nemůže dělat žádný orgán ministerstva zemědělství. Zdravotní rizika nemohou být posuzována veterináři," uvedl například Bohuslav Svoboda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down