I přes řadu mrazivých rán na konci března a v dubnu říkají oslovení jihomoravští sadaři, že úroda meruněk, ale také broskví zatím může být normální. Mrazy totiž letos netrvaly celou noc, ale jen pár hodin a nebyly ani natolik silné, že by květy plošně spálily. Pěstitelé tak žijí v naději, že by mohli sklidit, pokud do sklizně nepřijde jiný nepříznivý faktor. Kvůli chladnějšímu počasí v době květu také není jasné, jak dopadlo opylení a zda třeba za měsíc nezačnou malé plody propadávat, řekli.
Sadaři byli letos opět dobře připravení na to, aby úrodu ochránili před umrznutím, ale nakonec parafínové svíce nepoužili. "Pořád jsme sledovali předpověď počasí, sledovali jsme v noci teploměr. Vždy je to rozvažování, zda je to potřeba a zda se to vyplatí. A vždycky je to trochu risk," řekl ředitel Pomony Těšetice na Znojemsku Ivo Pokorný. Zvýšení teploty v sadu pomocí pálení svící je drahou záležitostí. "V našem případě je to 250 000 korun v té části sadu, kde jsme byli připraveni," řekl Pokorný. A i když to mohlo podle předpovědi vypadat letos několikrát rizikově, dali pěstitelé také na intuici, že by květy měly přežít.
Možná poslední nocí, kdy mohl mráz negativně ovlivnit budoucí úrodu, byla ta na dnešek. "V kotlinách dnes klesla teplota k minus jednomu a až minus 1,5 stupně. Takže to mohlo ohrozit nejvýše ty stromy, které rostou na těchto místech, ale stromy, které nerostou v údolí, by měly zůstat v pořádku. Mráz navíc netrval dlouho, pod nulu teplota začala klesat až okolo půl páté," řekl Jan Krejčiřík ze Sadařství Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. "Letos jsme optimističtější, násada plodů je dobrá. Navíc mrazy přišly hlavně do období, kdy stromy začínaly nakvétat a pupeny jsou v té době odolnější," vysvětlil Krejčiřík.*