Inspekce bude více sledovat, zda lesníci brání šíření kůrovce

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude v jižních Čechách letos víc kontrolovat, zda vlastníci lesů brání tomu, aby se šířil kůrovec. Bude také sledovat, jestli při zpracování dřeva nepoškozují půdu. Zaměří se i na zavlažování golfových hřišť a rozšíří kontroly penzionů i hotelů na Šumavě i Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Počet podnětů, jež inspekce dostává, roste ročně o desítky. Novinářům to řekli zástupci ČIŽP.

Inspekce zvýší kontroly lesů včetně lesů Národního parku (NP) Šumava. Na jeho území kontrolovala ČIŽP lesy již loni. "Na rozdíl od Lesů ČR vyšel Národní park Šumava z těchto kontrol velmi dobře. Budeme kontrolovat, zda vlastníci vyvinuli veškerou možnou aktivitu pro zabránění šíření kůrovce," uvedl ředitel oblastního inspektorátu Vladimír Jiráček. Lesům ČR uložila loni ČIŽP pokutu 3,5 milionu Kč za pozdní a nedostatečná opatření proti šíření kůrovce, sdělil ředitel ČIŽP Erik Geuss. Když inspektoři zjistí, že kůrovec vyletěl, zjišťují kdy a zda o situaci věděl majitel předem a udělal vše, aby napadené stromy odstranil. "Stává se – a za to byly i pokutovány Lesy ČR - že je (stromy) tam vlastníci nechali stát, kůrovec odletí a napadne další stromy. Předpokládáme, že letos budou generace kůrovce tři až čtyři," uvedl Jiráček.  ČIŽP bude také sledovat, zda při zpracování dřeva nepoškozuje technika půdu. Často se podle Jiráčka stává, že jsou v zemi vyjeté koleje hluboké půl metru až metr. Když pak zaprší, voda vymílá podloží. ČIŽP se zaměří rovněž na to, zda vlastníci lesů používají sadbu s vhodným genofondem.
Inspekce bude v kraji i letos kontrolovat penziony a hotely na Šumavě a nově také na Lipensku kvůli vypouštění odpadních vod a čerpání podzemních vod. Loni udělala ČIŽP na Šumavě 65 kontrol restaurací a penzionů, 45 procent kontrolovaných porušilo zákon.
V Jihočeském kraji udělala ČIŽP loni 1293 kontrol a uložila 264 pravomocných pokut za 8,02 milionu Kč. Nejvyšší pokutu ve výši 350 000 Kč uložila podnikateli Janu Sedlákovi za nakládání s odpady v Plané nad Lužnicí. V ČR udělala loni ČIŽP 16 572 kontrol, vyměřila 2547 pravomocných pokut za 100,2 milionu Kč. Nejčastější bylo porušení zákona v nakládání s odpady.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down