23.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intersucho: Někteří pěstitelé už kvůli suchu zaorávali uschlé plodiny

Podle serveru Intersucho už kvůli suchu už někteří pěstitelé zaorávali uschlé plodiny. V České republice nyní podle serveru panují značné lokální rozdíly, protože v některých místech pršelo v posledních dvou týdnech vydatně a jsou místa, kde nepršelo a deficit vody v půdě je obrovský. Mnohde déšť sotva stačí na to, aby pokryl potřebu rostlin, do půdy se nemá co vsáknout.

Ve 26 okresech, tedy třetině, očekávají zemědělci ztráty na úrodě mezi deseti a 30 procenty, v dalších osmi dokonce nad 30 procent. Přes 40 procent sedláků také hlásí za poslední tři měsíce velké sucho. "Na mnoha místech už mají porosty problémy a trpí suchem. O tom, jak velké budou ztráty, se nyní rozhoduje. Doufá se ve srážky, ale současná předpověď neposkytuje mnoho optimismu," konstatují provozovatelé webu ve shrnutí více než dvou set zemědělských komentářů. Místy se podle nich už zaorávalo a plodiny živoří.

Nejhůř pociťují sucho  pěstitelé v některých okresech Podkrušnohoří, Břeclavsku, Vyškovsku a Prostějovsku. Například na Brněnsku musel jeden z pěstitelů vzdát snahu o mák, který zasel na konci února. Kvůli chladnému počasí špatně vzcházel, bylo sucho a nakonec nezbylo než jej zaorat. Z Královéhradecka zemědělec hlásil, že je "extrémní sucho, usychají porosty na písčitém podloží, řepky usychají v květu, pšenice ještě nemetají a už jsou suché, odumírají kořeny odnoží i na hlinitých půdách". Dobrý stav naopak hlásí díky srážkám například z Havlíčkobrodska, kde jsou obiloviny v optimální kondici.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down