iROZHLAS: Zemědělský fond neproplatí půl miliardy korun dotací firmám Agrofertu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začal ukončovat 28 žádostí o dotace dceřiných společností Agrofertu, firmy tak na své projekty nedostanou více než půl miliardy korun. Poté, co Evropská komise loni na jaře poslala do Česka závěr auditu ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v oblasti zemědělských dotací a vystavila pokutu, je jasné, že Evropská unie peníze neproplatí. Firmy se mohou odvolat nebo i soudně bránit. Napsal to dnes server iROZHLAS. Holding Agrofert je součástí Babišových svěřenských fondů.

"U balíčku 21 žádostí před podpisem dohody, které jsme dříve pozastavili, teď dochází k jejich ukončování," uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz nový ředitel SZIF Petr Dlouhý. Dalších sedm žádostí bylo pozastaveno po podpisu dohody před vyplacením. "Tam žadatelé dostávají oznámení o výši dotace, kdy se jim přiděluje nulová dotace," podotkl Dlouhý, který ve funkci nahradil Martina Šebestyána.

Evropská unie měla projekty podpořit asi 200 miliony korun, zbytek měl jít ze státního rozpočtu. Zemědělský fond, který v Česku rozděluje národní i unijní dotace do zemědělství, buď mohl vzít pochybení na sebe, nebo přislíbenou finanční podporu podnikům z koncernu Agrofert odebrat. Rozhodl se jít druhou cestou, píše server.

Dceřiné firmy Agrofertu se budou moci ve všech případech rozhodnutí bránit. Tam, kde ještě neměli jejich zástupci podepsané s fondem smlouvy, se budou mít možnost odvolat.  U sedmi žádostí, které byly pozastavené až po podpisu, by do hry mohlo vstoupit ministerstvo zemědělství. I tato rozhodnutí by případně mohl Agrofert napadnout u soudu. Nevyloučil to mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský, k případům se nechtěl více vyjadřovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down