Japonsko trápí nedostatek másla

Japonsko trápí nedostatek másla. Některé supermarkety omezily prodej na jedno balení na zákazníka a země musela přistoupit k mimořádnému dovozu tohoto mléčného výrobku ze zahraničí, napsala agentura AFP.

Japonské ministerstvo zemědělství dává situaci do souvislosti s letními vedry, která zasáhla domácí produkci mléka. Japonští zemědělci mimo to v posledních letech omezovali chov mléčného skotu. Důvodem je klesající spotřeba mléka v zemi, jejíž populace stárne a zájem mléčné nápoje upadá. Regály tak na některých místech nyní zejí prázdnotou. "Máme máslo!" hlásají naopak plakáty tam, kde už máslo dostali. "Na konci září byly zásoby o 30 procent nižší než v předešlém roce, takže je možné říci, že tu máme nedostatek," sdělil AFP nejmenovaný představitel ministerstva. Mnoho zemědělců ale podle něj se zvýšením produkce mléka váhá. "Mají strach o budoucnost mlékárenského průmyslu, když náklady na krmivo pro dobytek bleskově rostou," tvrdí také. Tento vývoj souvisí s oslabováním japonského jenu, které zdražilo dovoz krmného obilí ze zahraničí. Vláda tak musela sáhnout po másle ze zahraničí, což se stalo poprvé po dlouhé době. V květnu dovezla 7000 tun tohoto výrobku a dalších 3000 tun dovezla v září. V uplynulém fiskálním roce, který skončil v březnu, byla produkce mléka v Japonsku, třetí největší světové ekonomice, o 14 procent nižší než před 19 lety, kdy naopak byla rekordně vysoká.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down