Jihočeští veterináři dali kvůli ptačí chřipce desítku výjimek pro přesun drůbeže

Veterináři zatím udělili řádově desítku výjimek pro firmy a chovatele, kteří spadají do takzvaného pásma dozoru kolem ohniska ptačí chřipky na Strakonicku. V pásmu je zakázaný přesun drůbeže, vajec i živočišných produktů, chovatelé pro přesun potřebují výjimku, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Firma Vodňanská drůbež umístila na jatkách v Mirovicích na Písecku, jež do pásma spadají, například rohože s dezinfekcí pro svozovou a rozvozovou dopravu, uvedl Pavel Heřmanský, mluvčí koncernu Agrofert, do nějž firma patří.

Chovatelé spadající do pásma dozoru musí mít pro přesuny, naskladňování a vyskladňování drůbeže výjimku od veterinářů. "Jsou tam zakázané veškeré přesuny živočišných produktů, vajec, drůbeže," řekl Kouba. Pokud míří drůbež z chovu na jatka, musí veterináři udělit výjimku, aby to zkontrolovali a nákaza se nešířila.
Výjimek zatím udělili veterináři kolem deseti. Jednu z nich získal i závod v Mirovicích, kde se bude podle Kouby porážet drůbež jak z pásem ochrany a dozoru, tak jiná, přivezená z míst mimo pásma. Závod v Mirovicích je jediný český zpracovatel kachen v Česku. Firma zavedla kvůli ptačí chřipce opatření. Zakázala vstup nepovolaným do prostoru porážek, umístila rohože s dezinfekcí pro svozovou a rozvozovou dopravu, a to včetně postřiku podvozků a kol svozových souprav na drůbež, jak uvedl Heřmanský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down