Jihočeští zemědělci většinou již zaseli

Jihočeští zemědělci již většinou zaseli jarní obilí a pícniny. Hladina spodní vody je oproti loňsku vyšší. Chovatelům skotu a koní dělají problémy divoká prasata. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Pokud jde o vodu, je pro jihočeské zemědělce zima a nynější jaro lepší než v uplynulých třech letech. Většinou již mají zaseté jarní obilí i pícniny na orné půdě. "Ozimy po jarním přihnojení a ošetření proti škůdcům a chorobám zatím vypadají slušně. Hladina spodních vod se trochu zvedla ve srovnání s minulým létem, ale pořád nedosáhla žádané úrovně obvyklé před 'suchými roky'. Již téměř ojedinělé agropodniky se zaměřením na okopaniny v jižních Čechách se chystají na sázení brambor," sdělila Šťastná.

Chovatelům přežvýkavců a koní, kteří měli loni problémy zabezpečit objemná krmiva, rozrývají v mnoha místech travní porosty divoká prasata. Zemědělci proto musí louky opakovaně vláčet. Očekávají negativní dopad příměsí zeminy na kvalitu sena a senáží. "Až na předčasně vykvetlé meruňky jihočeské sady zatím ze zimního spánku úplně neprocitly. Násada květních pupenů nevypadá tragicky. U běžných zahrádkářských odrůd se po loňské nadúrodě dá očekávat střídmější výnos ovoce, v intenzivnějších sadech očekávají úrodu průměrnou. Všichni pěstitelé se modlí, aby po oteplení nepřišly pro plody a plodiny smrtonosné mrazy," řekla ředitelka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down