27.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravští chovatelé mléčného skotu jsou z nejhoršího venku

Chovatelé mléčného skotu na jižní Moravě se dostali z nejhoršího, výkupní cena litru mléka se dostala k osmi korunám, což už je zpravidla mírně nad náklady. I přes ztrátové hospodaření v loňském roce však nikdo z oslovených zemědělců produkci mléka nesnížil a chovy zůstaly stejně velké, někdo je dokonce zvětšil, aby rozmělnil fixní náklady. Vyplývá to z jejich odpovědí pro agenturní anketu.

Například Agrospol z Knínic u Boskovic loni prodával mléko průměrně za 6,92 koruny. V lednu už byla cena o korunu vyšší, v únoru byla 8,12 koruny. "Když je cena osm korun, tak nenadávám. Něco málo se dá ušetřit na krmení. Nicméně nezbylo než to vydržet. Ani jsme nepřemýšleli o nějakém zmenšování stáda," řekl ředitel Ladislav Menšík.

Za cenu mírně přes osm korun už prodává i družstvo Pooslaví Nová Ves z Brněnska. "Poptávka trhu se zvyšuje, ale situace stále není moc dobrá. Když je mléko za osm korun, tak lepší podniky neprodělávají. Záleží také na dojivosti a plemeni," uvedl ředitel Lukáš Jurečka. Jeho podnik loni dokonce zvýšil počet krav z 360 na 420.

Pro Pomonu Těšetice jsou ceny kolem osmi korun na hraně životaschopnosti. Proto podnik odložil plánované investice nejen do živočišné výroby. "Je to cena na hranici životaschopnosti. Ale ani chvíli jsme neuvažovali, že bychom produkci mléka nějak omezili. V minulých letech jsme investovali 50 milionů korun i s pomocí dotací do welfare zvířat. Nejen že by to byla zmařená investice, ale ještě bychom museli vracet dotace. Sáhli jsme si však loni na dno a vydrželi jsme to díky vnitřním rezervám a diverzifikaci výroby," uvedl ředitel Pomony Ivo Pokorný.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) patří české mléko k nejkvalitnějším v Evropě, zároveň patří české chovy k nejefektivnějším. Problémem však je, že v celém řetězci od prvovýroby ke konečnému spotřebiteli jsou na tom zemědělci nejhůře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down