Jurečka: Zrušení sankcí nelze vyměnit za porušování lidských práv

Česká republika nemůže vyměnit lidská práva za to, aby mohla znovu vyvážet zboží do Ruska. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Reagoval tak na požadavek prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana, aby Evropská unie sankce vůči Rusku ukončila. Sankční opatření zavedla EU v polovině roku 2014 v reakci na ruskou agresi na východní Ukrajině.

"Zemědělci neprodávají zbraně, ale potraviny," řekl už dříve Toman. S tím však Jurečka nesouhlasí. "Já sice názor Agrární komory jako nevládní organizace do jisté míry chápu. Ale pro mě je ta ruská agrese nejvyšší prioritou. Nelze vyměnit lidská práva za to, že budeme vyvážet zemědělské zboží do Ruska. Zvlášť, když naše země má negativní zkušenosti z let 1938 nebo 1968. Jednou můžeme být anektováni i my," řekl ministr. Podle něj musí Česko postupovat v souladu s unií. "Když vezmeme v úvahu pobaltské země, jejich vývoz do Ruska činil až 60 procent celkového exportu. A taky neprotestují. Tak nevím, proč bychom my měli," dodal Jurečka.

Řešení vidí částečně v kompenzacích. V loňském roce představila Evropská komise balík opatření za půl miliardy eur (cca 13,5 miliardy Kč), který měl zemědělský trh stabilizovat. Patří mezi ně výkupy a skladování nadprodukce nebo podpora vývozu. "Země EU nemohou vyvážet zemědělské výrobky zhruba za deset miliard eur ročně, ta půlmiliardová kompenzace je docela malá. Pro letošek by ta kompenzace měla být ve stejné výši," doplnil Jurečka. Druhou možností je podle něj přesunutí exportu do jiných zemí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down