Ke konci století budou v Evropě přírodní katastrofy běžné

Katastrofy způsobené extrémními projevy počasí by mohly ke konci století každý rok postihovat dvě třetiny Evropanů. Záplavy, sucha, lesní požáry, bouře a vlny extrémních mrazů a veder tak mohou v období mezi lety 2071 až 2100 každoročně zabíjet 81 až 240 tisíc lidí. Varovná čísla zveřejnilo společné výzkumné centrum Evropské komise v italském městě Ispra.

Skupina vědců v čele s Giovannim Forzierim svou prognózu pro Evropskou unii, Švýcarsko, Norsko a Island otiskla v aktuálním čísle odborného časopisu The Lancet Planetary Health. "Klimatická změna je jednou z největších globálních hrozeb pro lidské zdraví v 21. století," uvedl Forzieri. Vědci vyhodnotili 2300 zpráv o následcích extrémních klimatických jevů z let 1981 až 2010. Tyto údaje, například od největší světové zajišťovny Munich Re, propojili s modelovými propočty klimatických změn a populačního vývoje do roku 2100.

V období 1981-2010 umíralo v důsledku katastrof podmíněných počasím v průměru 3000 Evropanů ročně. Pokud nebudou přijata žádná opatření, bude podle vědců z těchto příčin umírat v období 2041–2070 každoročně 48 až 180 tisíc Evropanů a v období 2071-2100 to bude 81 až 240 tisíc mrtvých každý rok. Forzieri a jeho kolegové také jmenovali nejnebezpečnější extrémní projevy počasí: záplavy podél řek a na pobřeží, sucha, lesní požáry, bouřky a vlny chladného počasí a veder. S velkým náskokem jsou však nejnebezpečnější vlny veder. Podle vědeckých propočtů bylo v posledních 30 letech možné 99 procent obětí na životech způsobených počasím přičíst právě vysokým teplotám. Riziko zasažení takovými extrémy je v Evropě rozděleno velmi nerovnoměrně. V jižní Evropě postihuje katastrofa související s počasím každoročně téměř každého. Ve střední Evropě (Německo, Švýcarsko, Rakousko, Česko) to je 64 procent obyvatel, v severní Evropě 36 procent.

Ve střední Evropě by mohlo ke konci století v souvislosti s počasím umírat 232 lidí ročně z každého milionu, v severní Evropě jen tři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down