Klatovské rybářství požádalo o první náhrady za utracení kachen s ptačí chřipkou

Klatovské rybářství požádalo ministerstvo zemědělství (MZe) o první náhradu za likvidaci 27.000 kusů drůbeže v Myslívě kvůli ptačí chřipce. Jde o 1,2 milionu korun, což je odhad nákladů na neškodné odstranění mrtvých zvířat a na provedení očisty a dezinfekce hospodářství, řekl mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý a potvrdil to ředitel firmy Václav Voráček.

Škody se vyšplhají do desítek milionů korun

Šéf firmy dodal, že celkové škody za likvidaci celého chovu v kachní farmě Myslívě na Klatovsku budou v desítkách milionů Kč, což po odvezení utracených zvířat 3. října odhadla také veterinární správa. "Celkové náklady zatím nemáme vyčíslené, bude to ještě několik týdnů trvat. Čekáme na faktury od Asavetu (kafilérie z nedalekého Biřkova) a za dezinfekce, ochranné prostředky a přípravky. A vlastní hodnotu zvířat také ještě nemáme danou dohromady," uvedl Voráček. Podnik podle něj sice přibližně odhaduje produkci chovu, ví, za kolik ptáky průměrně prodával, ale celkovou sumu bude muset určit znalec. Věří, že se vše stihne do konce roku. "Chov chceme každopádně obnovit, nemůžeme to nechat prázdné," uvedl Voráček. Počítá i s obnovou chovu bažantů. "Po Novém roce už bychom chtěli kompletně obnovit původní produkci," dodal. Nové kachny bude podnik naskladňovat zhruba v polovině listopadu, za více než měsíc od konce likvidace. "Nejprve se provede mechanická očista, likvidace trusu, podestýlky a všech krmiv, tedy i ze sil," uvedl začátkem října Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat krajské veterinární správy. Pak se podle něj mechanicky vyčistí všechny chovné prostory a dvakrát vydezinfikují. Zhruba po měsíci se do hal mohou umístit nová zvířata, jimž se po nějaké době odeberou vzorky a stěry, které potvrdí, zda tam už virus není. "Klatovské rybářství podalo žádost o poskytnutí zálohy na náhradu nákladů ve výši 1,2 milionu korun. V částce je obsažen odhad nákladů na neškodné odstranění kadáverů (mrtvoly zvířat) a na provedení očisty a dezinfekce hospodářství," řekl Bílý. MZe je podle něj s žadatelem v kontaktu tak, aby mu mohla být brzy odeslána záloha, žádost se teď doplňuje o další podklady. Náhrady nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s nebezpečnou nákazou jdou podle Bílého ze státního rozpočtu. V souvislosti s ptačí chřipkou bylo chovatelům v ČR letos k 11. říjnu poskytnuto 59 milionů Kč. "Ze strany státu se jedná o mandatorní výdaje, částka není tedy nijak limitovaná. V případě nedostatku vyčleněných prostředků ze státního rozpočtu je ze strany MZe žádáno o jejich navýšení," uvedl. Pro letošek bylo na náklady a ztráty spojené s ptačí chřipkou alokováno 241 milionů Kč. Veterináři potvrdili ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 v Myslívě 27. září. Chov byl zlikvidován 3. října. O den dříve utratili pracovníci farmy s hasiči asi 18.000 kachen domácích, z nichž bylo 12 000 několikadenních kachňat. Třetí říjnový den pak volně žijící ptáky - kachny divoké a dále bažanty a orebice, připravené k vypuštění do bažantnic. Zvířata se utrácela v kontejnerech se vzduchotěsným víkem, do nichž se pouštěl oxid uhličitý. Tři plné osmitunové kontejnery směřovaly do kafilérie.*

Peníze v ruce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down