05.12.2013 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klesla spotřeba zeleniny, ovoce, chleba a hovězího masa

Spotřeba potravin v České republice loni klesla. Češi méně jedli především chleba, hovězí maso, ovoce, zeleninu či brambory. Naopak se zvýšila spotřeba těstovin, ryb, sýrů a čokolády. Více loni lidé pili pivo a víno. Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu.

Spotřebu potravin loni ovlivnily vyšší ceny, nižší tuzemská produkce masa, ovoce a zeleniny, ale také nižší dovozy některých potravin. Spotřeba potravin je ve velké míře závislá na ceně. Svou roli však hraje i turistický ruch, počet cizinců v naší populaci, zdravotní osvěta, masivní reklama a dostupnost jednotlivých druhů potravin na trhu, uvedl Zdeněk Kobes z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Spotřeba chleba má v ČR stále snižující trend. Oproti roku 2011 se spotřebovalo o 1,1 kg chleba méně, celkem 41,3 kg. Po loňském navýšení se výrazně snížila spotřeba trvanlivého pečiva (o 2,2 kg) a mírně i pšeničného pečiva (o 0,3 kg). Naopak se o 0,4 kg zvýšila spotřeba těstovin na 7,1 kg. O více než pět kilogramů se snížila i spotřeba mouky.

Češi jedí méně masa, nejčastěji se na talíři objevuje vepřové. Loni se meziročně snížila spotřeba masa o 1,2 kg. Nejvíce, o jeden kilogram na osobu a rok, klesla spotřeba hovězího masa, a to na 8,1 kg. Naopak o 0,7 kg se zvýšila spotřeba masa drůbežího na 25,2 kg na osobu a rok.
Nejčastěji Češi jedí vepřové maso. V roce 2012 dosáhla jeho spotřeba 41,3 kg, tedy více než 50 procent celkové spotřeby masa. Druhým nejčastěji konzumovaným masem je drůbeží maso, které tvoří asi třetinu celkové spotřeby masa. Pozitivním rysem je mírné zvýšení spotřeby ryb, kterých se v roce 2012 snědlo 5,7 kg. Ke zvýšení došlo především díky vyšším dovozům rybího filé.

Ve spotřebě vepřového masa byla loni soběstačnost ČR 52,9 procenta, v roce 2004 to přitom bylo více než 92 procent. U drůbežího masa byla v roce 2012 soběstačnost 68,8 procenta, v roce 2004 to bylo 88,3 procenta.
Alkoholu Češi pili loni více, celková spotřeba vzrostla o 6,4 na 175,2 litru na osobu. Nejvíce vzrostla konzumace piva, a to o 6,1 na 148,6 litru na osobu a rok. Vína lidé vypili více o 0,4 litru, roční spotřeba tak dosáhla 19,8 litru na osobu. Naopak konzumace lihovin poklesla meziročně o 0,2 na 6,7 litru. Z celkového objemu spotřeby alkoholických nápojů tvoří pivo 85 procent, víno 11 procent a lihoviny čtyři procenta.
Roste také spotřeba mléka a sýrů, naopak se snižuje spotřeba vajec. Nárůst statistici zaznamenali i u jogurtů, podmáslí a ostatních mléčných výrobků. Spotřeba vajec klesla loni o devět kusů, roční spotřeba tak činí 245 vajec.
Nižší konzumace ovoce a zeleniny byla loni poznamenána nižší tuzemskou produkcí i nižšími dovozy. Ovoce bylo v roce 2012 v Česku zkonzumováno o téměř pět kilogramů méně na osobu, celkem 74,6 kg. Nejvíc klesla spotřeba jablek a broskví. Pokles spotřeby zeleniny byl loni výrazný, průměrný Čech snědl o 7,6 kg zeleniny méně, celkem 77,8 kg. Méně lidé jedli cibuli, rajčata, salátové okurky a zelí. K mírnému nárůstu spotřeby naopak došlo u česneku a špenátu. K nárůstu spotřeby došlo i u luštěnin.
Pozitivním trendem je podle ČSÚ pokles spotřeby cukru o 4,1 kg na osobu a rok, vzrostla ale spotřeba čokolády a cukrovinek. Spotřeba nealkoholických nápojů klesla o devět litrů na osobu na 278 l, třetinu z nich tvoří limonády.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down