Komora vyzvala ke kontrolám drůbežího masa z Polska kvůli podvodu

Potravinářská komora ČR vyzvala Státní veterinární správu (SVS), aby se zaměřila na kontroly drůbežího masa z Polska. Zdůvodnila to podvody, které podle polské policie spáchala dvojice podnikatelů z Poznaně dodávající oleje výrobcům krmiv. Dvojice údajně falšovala dokumentaci a prodávala výrobcům technické tuky, které se nesmějí používat v potravinářství. Komora to uvedla v tiskové zprávě.

Upozornila na to, že podle některých odhadů je až 50 procent drůbeže na českém trhu z Polska. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ujistil veřejnost, že veterináři kontrolují kvalitu krmných směsí. Podle polských médií, které podvod odhalily, zjistili vyšetřovatelé v tucích toxické látky v dosud neznámém množství. Mluvčí SVS Petr Majer uvedl, že zatím nejsou k dispozici výsledky analýzy a bez toho nelze kontrolovat konkrétní zásilky potravin. Podle Potravinářské komory se podvodu zřejmě dopustila firma Berg a Schmidt, která údajně prodávala výrobcům krmných směsí tuky určené k výrobě maziv a biopaliv.
Komora uvedla, že maso z Polska nakupují restaurace i domácnosti a potenciálně závadné maso může významně poškodit české spotřebitele. Podle komory také polský nejvyšší kontrolní úřad v loňské zprávě upozornil na nedostatky v tamním systému kontroly potravin. "Přímo tato kauza má zcela shodné znaky s deset let starou kauzou polské posypové technické soli, která byla využívána pro výrobu potravin," dodala.
Komora proto vyzvala veterinární správu k jednání s polskou stranou, aby se zjistilo, zda se maso z drůbeže krmené směsmi s tuky od podezřelé společnosti mohlo dostat na český trh. Veterinární správu podle Majera polské úřady informovaly o tom, že se nyní testují odebrané vzorky. "SVS provádí standardně poměrně intenzivní kontroly drůbežího masa i vajec přicházejících ze zemí EU včetně Polska," uvedl. Dodal, že se kontrolují nejen zásilky potravin v logistických centrech obchodníků, ale také vozidla přepravující potraviny na silnicích a dálnicích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down